نشست مشترک سه کمیسیون تخصصی اتاق بازرگانی تهران با محوریت تحریم‌های بانکی برگزار شد

بررسی راه‌های ایمن برای نقل و انتقال وجوه صادرات و واردات

تاریخ 1398/11/22 ساعت 12:56

نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک سه کمیسیون تخصصی اتاق تهران با تمرکز بر راه‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول در تجارت خارجی، اعم از صادرات و واردات، میزبان مدیرعامل بانک خاورمیانه بودند که از یک سال قبل شعبه‌ای در مونیخ راه‌اندازی کرده تا بتواند خدمات بانکی، حداقل در حوزه کالاهای اساسی و بشردوستانه را به فعالان اقتصادی ارائه دهد.

سه کمیسیون تخصصی «تسهیل تجارت و توسعه صادرات»، «بازار پول و سرمایه» و «کشاورزی و صنایع تبدیلی» اتاق بازرگانی تهران، در نشستی مشترک با حضور پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه، به بررسی کانال‌های نقل و انتقال پول حاصل از صادرات غیرنفتی به ویژه در حوزه کشاورزی پرداختند.

در ابتدای این نشست، فریال مستوفی که ریاست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران را برعهده دارد، این نکته را توضیح داد که بانک خاورمیانه با تاسیس شعبه‌ای در مونیخ آلمان، امکان نقل و انتقال وجوه مربوط به صادرات و واردات کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو را فراهم کرده است و احتمالاً بتواند بخشی از مشکلات صادرکنندگان و واردکنندگان را در زمینه تجارت این اقلام برطرف کند.

مدیر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران همچنین از تهیه پلتفرمی در این مرکز خبر داد که با بهره‌گیری از منابع یک صندوق ‌می‌تواند امکان تهاتر صادرات و واردات توسط فعالان اقتصادی ایران را فراهم کند. او افزود: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران و بانک خاورمیانه با بهره‌گیری از ظرفیت این پلتفرم و در همکاری با یکدیگر، ‌می‌توانند خدمات بیشتر و کیفی‌تری به فعالان اقتصادی ارائه کنند که البته نحوه این همکاری باید مورد بررسی قرار گیرد.

پس از آن مدیرعامل بانک خاورمیانه که در نشست مشترک سه کمیسیون تخصصی اتاق بازرگانی تهران حضور یافته بود، درباره خدماتی که این بانک ‌می‌تواند به بازرگانان ارائه کند، توضیحاتی ارائه کرد. پرویز عقیلی با بیان اینکه فرآیند ایجاد شعبه بانک خاورمیانه در آلمان از سه سال پیش آغاز شد، ادامه داد: بانک خاورمیانه از سال 2012 شروع به فعالیت کرد و در ابتدا در زمره بانک‌های تحریمی قرار نداشت. اما اوفک در سال 2014 این بانک را نیز در شمول تحریم‌ها قرار داد که پس از اجرایی شدن برجام، این بانک از دایره تحریم‌ها خارج شد.

او افزود: به‌رغم آنکه فعالیت بانک خاورمیانه به چهار حوزه دارو، غذا، نهاده‌های کشاورزی و تجهیزات پزشکی معطوف بود اما بانک‌های آلمانی چندان به ایجاد روابط کارگزاری با بانک خاورمیانه راغب نبودند. از این رو تصمیم گرفتیم برای انجام بهتر امور مالی، یک شعبه بانکی در این کشور ایجاد کنیم.

عقیلی در ادامه گفت: ما با استخدام شرکت KPMG نسبت به اجرای مقررات کمیته بال در فعالیت داخلی بانک خاورمیانه اقدام کردیم؛ از مقررات مربوط به کفایت سرمایه تا پوشش نقدینگی. علاوه بر رعایت این مقررات، یک واحد تطبیق (Compliance) برای مطابقت دادن امور جاری بانک با مقررات بین‌المللی نیز ایجاد کردیم. خوشبختانه این اقدامات با موفقیت انجام گرفت و پس از آن ما درخواست خود را به دو بانک آلمانی برای تاسیس شعبه ارائه کردیم. صدور مجوز برای ایجاد شعبه حدود 18 ماه به طول انجامید و در دسامبر سال 2018 این شعبه فعالیت خود را آغاز کرد و البته نخستین پرداخت نیز در ژانویه 2019 صورت گرفت.

مدیرعامل بانک خاورمیانه با بیان اینکه تمام تمرکز شعبه خارجی بانک خاورمیانه بر مبادلات بشردوستانه و با رعایت ضوابط بانکداری اتحادیه اروپاست، ادامه داد: علاوه بر این شعبه، تعدادی روابط کارگزاری در چین، هند، اروپا و آمریکای جنوبی نیز برقرار کرده‌ایم و در چهار حوزه نهاده‌های کشاورزی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی تقریبا بدون مشکل فعالیت ‌می‌کنیم.

 

تلاش برای حل چالش‌های جابه‌جایی پول تجار

در ادامه این نشست، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، به آمار صادرات محصولات و فرآورده‌های کشاورزی و ارزآوری این بخش اشاره کرد و سهم این حوزه در کل صادرات غیرنفتی کشور را 20 درصد دانست و افزود: آمار سال گذشته (1398) نشان می‌دهد که صادرات محصولات باغی به 6 میلیون تن و به ارزش 4.9 میلیارد دلار رسید در حالی که صادرات صنایع غذایی در این سال نیز به 2.8 میلیارد دلار بالغ شد.

احمدرضا فرشچیان ارزش واردات محصولات زراعی و باغی در این سال را معادل 9.2 میلیارد دلار عنوان کرد که عمدتا شامل مواد اولیه واحدهای تولیدی است. او یادآور شد که واردات مربوط به صنایع غذایی در این سال نیز 3.2 میلیارد دلار بوده است.

به گفته رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، ارزآوری بخش کشاورزی کشور این قابلیت را دارد تا مشکلات تامین ارزی سایر بخش‌های اقتصادی کشور را برطرف کند که این مهم نیز از طریق تعریف و ایجاد یک ساز و کار مالی مشخص امکان‌پذیر خواهد بود. فرشچیان سپس با اشاره به اینکه جدی‌ترین مانع صادارت محصولات کشاورزی و غذایی کشور، مشکلات مربوط به نقل و انتقالات مالی است، این پیشنهاد را به عنوان راهکار بخش خصوصی پیش پای مدیرعامل بانک خاورمیانه گذاشت که این بانک خصوصی با ایجاد مکانیزم‌هایی، رابط میان صادرکنندگان و واردکنندگان بخش کشاورزی و غذایی کشور باشد تا با استفاده از ارز صادرکنندگان، بتوان تامین ارزی برای بخش واردات به راحتی صورت گیرد.

وی در همین رابطه و برای دستیابی به راه‌حل‌های عملیاتی، خواستار تشکیل کمیته مشترکی میان نمایندگانی از اتاق تهران و بانک خاورمیانه شد. رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در عین حال، یادآوری کرد که بانک‌های خارجی روی اینستکس حساسیت شدیدی نشان می‌دهند و هر پروژه اقتصادی که قرار باشد از طریق این ساز و کار مالی اجرا شود را پس می‌زنند، از این رو رفع مشکل نقل‌و‌انتقال پولی تجار ایرانی با طرف‌های خارجی باید از طریق دیگری برطرف شود که با هم‌فکری بخش‌خصوصی فعال در تجارت خارجی و بانک‌های خصوصی کشور، این مشکلات را می‌توان پشت سر گذاشت.

 

نیاز صادرکنندگان به کانال امن نقل و انتقال پول

محمد لاهوتی، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران نیز در این نشست با تاکید بر مشکل نقل و انتقال پول ناشی از صادرات گفت: آنچه صادرکنندگان این روزها به آن نیاز دارند، این است که بتوانند به جای نقل و انتقال پول توسط صرافی‌ها و سایر شرکت‌ها، یک حساب جاری بانکی افتتاح کرده، مشتری ارز خود را که یک واردکننده است، بیابند و بانک این ارز را برای آنها جابه‌جا کند. بانک مرکزی نیز این فرایند را به عنوان رفع تعهد ارزی بپذیرد.

او در ادامه این پرسش را مطرح کرد که آیا بانک خاورمیانه که یک بانک ایرانی است، با بانک‌های اروپایی ارتباطی دارد؟ و اگر این ارتباط وجود دارد، آیا حجم مراودات مالی آن با بانک‌های اروپایی به میزانی است که بتواند نیاز صادرات در نقل و انتقال وجوه را تامین کند؟ او همچنین پرسشی را در مورد هزینه نقل و انتقالات مالی توسط این بانک مطرح کرد.

در ادامه، سایر فعالان اقتصادی حاضر در این نشست نیز پرسش‌هایی را در باب نحوه همکاری با بانک خاورمیانه در نقل و انتقال وجوه واردات و صادرات مطرح کردند و مدیرعامل بانک خاورمیانه نیز به ارائه راه‌حل‌هایی در این باره پرداخت.

 

هم‌فکری برای دستیابی به راهکار عملیاتی نقل و انتقالات پولی

پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه، با اعلام آمادگی این بانک خصوصی برای همکاری با بازرگانان ایرانی برای رفع مشکل داد و ستدهای مالی آنان در چارچوب ضوابط بانکی اتحادیه اروپا با شرکای تجاری خود، از فعالیت رسمی و قانونی شعب خارجی این بانک در برخی کشورهای اروپایی خبر داد و یادآور شد که راهکارهایی برای تسهیل نقل و انتقالات پولی تجار و بازرگانان ایرانی در دست اجراست که با همراهی و هم‌فکری بخش خصوصی این راهکارها را می‌توان عملیاتی کرد. عقیلی تصریح کرد که با توجه به دغدغه رونق صادرات غیرنفتی کشور، راهکارهای عملیاتی برای تسهیل داد و ستد مالی بنگاه‌ها و تجار ایرانی با شرکای خارجی تبیین می‌شود.

پس از آن، محمد لاهوتی، رییس کمسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، با تشریح شرایط برگشت ارز حاصل از صادرات سال 97 و نهایی شدن فهرست صادرکنندگان رفع تعهد ارزی شده و ارسال آن توسط بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی جهت عملیاتی شدن استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان در آینده نزدیک خبر داد. وی در بخشی دیگر از سخنان خود با گزارشی از جلسات انجام شده در خصوص تعیین تکلیف برگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان و ضوابط آن برای سال 98 با بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی و همچنین  مشکلات ورود موقت گزارشی را به جلسه گزارش و از افراد حاضر در جلسه نظرخواهی کرد.

در پایان این نشست با پیشنهاد کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی تهران و موافقت مدیرعامل بانک خاورمیانه مقرر شد نمایندگان این سه کمیسیون در نشستی مشترک با مدیران اجرایی بانک خاورمیانه، برنامه‌ای برای همکاری و رفع مشکلات فعالان اقتصادی در جابه‌جایی وجوه حاصل از مبادلات تجاری تنظیم کنند تا گرهی از مشکلات فعالان اقتصادی در این حوزه گشوده شود.